.comment-link {margin-left:.6em;}

Mole's Progressive Democrat

The Progressive Democrat Newsletter grew out of the frustration of the 2004 election. Originally intended for New York City progressives, its readership is now national. For anyone who wants to be alerted by email whenever this newsletter is updated (usually weekly), please send your email address and let me know what state you live in (so I can keep track of my readership).

Name:
Location: Brooklyn, New York, United States

I am a research biologist in NYC. Married with two kids living in Brooklyn.

Google
  • Help end world hunger
  • Saturday, September 04, 2010

    New York State Focus: Roundup of Endorsements for September 14 Primary

    I hope all my NY State readers remember that Tuesday Sept. 14 is Primary election day. VOTE!!! In most districts the primary is the day that determines who wins and what direction politics will go.

    I try to do a round up of the most progressive and reform-oriented organizations I can find. Here is my roundup for the September 14th primary. I put my endorsements first and follow with other organizations (we aren't all in complete agreement). I have added a couple more organizations since my last post.

    MOLE333 ENDORSEMENTS: For what they are worth. (not meant to be comlpete list...just the ones of particular importance where there is a real competition)

    State Attorney General: Sean Coffey or Eric Schneiderman (I haven't decided)

    12th Congressional District: Nydia Velasquez (one of my top picks of the year)

    State Senate: (some of the most important races this year!)
    SD 10 (Queens) – Lynn Nunes (D), Challenger
    SD 11 (Queens) – Tony Avella (D), Challenger
    SD 18 (Brooklyn) – Velmanette Montgomery (D), Incumbent (another of my top picks this year)
    SD 22 (Brooklyn) - Michael DiSanto (D), Challenger
    SD 32 (Bronx) – Carlos Ramos (D), Challenger

    State Assembly:
    AD 26 (Queens) – Steve Behar (D), Challenger

    Brooklyn District Leaders:
    50th AD Female District Leader: Kate Zidar
    50th AD Male District Leader: Lincoln Restler
    52nd AD Female District Leader: Jo Anne Simon
    52nd AD Male District Leader: Chris Owens


    CENTRAL BROOKLYN INDEPENDENT DEMOCRATS: This is probably THE most liberal, idealistic and reform-minded club in NYC and their endorsements are very carefully thought out and debated. I highly recommend taking their endorsements into account and checking out their candidate questionnaires.

    Attorney General: Sean Coffey [NOTE: Sean Coffey has also been endorsed by Al Franken and Nydia Velasquez among others]

    12th Congressional District
    Nydia Velazquez


    10th Congressional District
    Kevin Powell

    18th State Senate District
    Velmanette Montgomery


    20th State Senate District
    Eric Adams

    25th State Senate District
    Daniel Squadron

    44th Assembly District
    James Brennan

    52nd Assembly District
    Joan Millman

    44th AD Male District Leader
    Jacob Gold

    44th AD Female District Leader
    Lori Knipel

    52nd AD Male District Leader
    Chris Owens


    52nd AD Female District Leader
    Jo Anne Simon

    Civil Court Judge
    Harriet Thompson


    LAMBDA INDEPENDENT DEMOCRATS: one of NYC's strongest and most active LGBT clubs.

    United States Senate:
    Kirsten Gillibrand

    NY State Comptroller:
    Thomas DiNapoli

    NY State Attorney General:
    Eric Schneiderman


    U.S. House (8th Congressional Dist.):
    Jerrold Nadler

    U.S. House (10th Congressional Dist.):
    Kevin Powell

    U.S. House (11th Congressional Dist.):
    Yvette Clarke

    U.S. House (12th Congressional Dist.):
    Nydia Velazquez

    Civil Court, County-wide:
    Harriet Thompson

    Civil Court, 7th District:
    Betty Joyce Williams

    NY State Senate:
    18 – Velmanette Montgomery
    20 – Eric Adams
    21 – Kevin Parker
    22 – Michael DiSanto
    23 – Diane Savino
    25 – Daniel Squadron
    27 – Igor Oberman

    NY State Assembly:
    44 – Jim Brennan
    46 – Alec Brook-Krasny
    52 – Joan Millman
    55 – William Boyland
    57 – Hakeem Jeffries

    District Leader/State Committee:
    41 Male – Lew Fidler
    44 Female – Lori Citron Knipel
    44 Male – Jacob Gold
    50 Male – Lincoln Restler
    52 Female – Jo Anne Simon
    52 Male – Chris Owens
    57 Female – Olanike Alabi
    57 Male – Walter Moseley
    60 Male – Ralph Perfetto


    DEMOCRACY FOR NYC: (The Local Branch of Howard Dean's Democracy for America)

    Attorney General: Eric Schneiderman

    Congress, District 10: Kevin Powell

    Congress, District 14: Carolyn Maloney

    Congress, District 15: Jonathan Tasini

    State Senate, District 10: Lynn Nunez

    State Senate, District 27: Igor Oberman

    State Senate, District 30: Bill Perkins

    State Senate, District 32: Charlie Ramos Jr.

    State Senate, District 33: Desiree Hunter

    State Assembly, District 26: Steve Behar


    EMPIRE STATE PRIDE AGENDA: Another LGBT organization, this time statewide.

    New York State Senate

    Primary Election -
    SD 10 (Queens) – Lynn Nunes (D), Challenger
    SD 16 (Queens) – Toby Ann Stavisky (D), Incumbent
    SD 32 (Bronx) – Carlos Ramos (D), Challenger
    SD 46 (Albany) – Neil Breslin (D), Incumbent
    SD 58 (Buffalo) – Tim Kennedy (D), Challenger

    General Election –
    SD 1 (North & South Fork of Long Island) – Regina Calcaterra (D), Challenger
    SD 3 (Brookhaven) – Brian Foley (D), Incumbent
    SD 6 (Nassau County) – Dave Mejias (D), Challenger
    SD 7 (Nassau County) – Craig Johnson (D), Incumbent
    SD 11 (Queens) – Tony Avella (D), Challenger
    SD 12 (Queens) – Michael Gianaris (D), Open
    SD 23 (Staten Island) – Diane Savino (D), Incumbent
    SD 26 (Manhattan) – Liz Krueger (D), Incumbent
    SD 29 (Manhattan) – Thomas Duane (D), Incumbent
    SD 34 (Bronx, Westchester) – Jeffrey Klein (D), Incumbent
    SD 37 (Westchester) – Suzi Oppenheimer (D), Incumbent
    SD 40 (Northern Westchester/Putnam) – Michael Kaplowitz (D), Open
    SD 41 (Columbia/Dutchess counties) – DiDi Barrett (D), Challenger
    SD 44 (Schenectady) – Susan Savage (D), Challenger
    SD 49 (Onondaga/Oneida/Madison counties) – David Valesky (D), Incumbent
    SD 50 (Syracuse) – Kathleen Joy (D), Challenger
    SD 56 (Rochester) – Robin Wilt (D), Challenger
    SD 60 (Buffalo) – Antoine Thompson (D), Incumbent


    New York State Assembly

    Primary & General Election –
    AD 39 (Queens) – Francisco Moya (D), Open
    AD 114 (Plattsburgh/North Country) – Janet Duprey (R), Incumbent
    AD 119 (Syracuse) – Phillip LaTessa (D), Open
    AD 131 (Rochester) – Harry Bronson (D), Open

    General Election –
    AD 1 (Suffolk) – Mark Alessi (D), Incumbent
    AD 4 (Suffolk) – Steven Englebright (D), Incumbent
    AD 11 (Suffolk) – Robert Sweeney (D), Incumbent
    AD 13 (Nassau) – Charles Lavine (D), Incumbent
    AD 16 (Nassau) – Michelle Schimel (D), Incumbent
    AD 25 (Queens) – Rory Lancman (D), Incumbent
    AD 36 (Queens) – Aravella Simotas (D), Open
    AD 52 (Brooklyn) – Joan Millman (D), Incumbent
    AD 60 (Staten Island/Brooklyn) – Janele Hyer-Spencer (D), Incumbent
    AD 61 (Staten Island) – Matthew Titone (D), Incumbent
    AD 65 (Manhattan) – Micah Kellner (D), Incumbent
    AD 66 (Manhattan) – Deborah Glick (D), Incumbent
    AD 67 (Manhattan) – Linda Rosenthal (D), Incumbent
    AD 69 (Manhattan) – Daniel O’Donnell (D), Incumbent
    AD 73 (Manhattan) – Jonathan Bing (D), Incumbent
    AD 81 (Bronx) – Jeffrey Dinowitz (D), Incumbent
    AD 95 (Rockland County) – Ellen Jaffee (D), Incumbent
    AD 101 (Ulster/Columbia counties) – Kevin Cahill (D), Incumbent
    AD 102 (Ulster/Dutchess counties) – Joel Miller (R), Incumbent
    AD 104 (Albany) – John McEneny (D), Incumbent
    AD 106 (Albany, Rensselaer) – Ronald Canestrari (D), Incumbent
    AD 120 (Syracuse) – William Magnarelli (D), Incumbent
    AD 122 (North Country) – Brian McGrath (D), Open
    AD 126 (Binghamton) – Donna Lupardo (D), Incumbent
    AD 135 (Monroe County) – David Koon (D), Incumbent
    AD 144 (Buffalo) – Sam Hoyt (D), Incumbent


    NEW KINGS DEMOCRATS: A new reform club that grew out of the local 2008 Obama Campaign

    U.S. Congress- District 12: Nydia Velazquez
    New York State Senate- District 25: Daniel Squadron
    New York State Assembly- District 52: Joan Millman
    Female State Committee District Leader- District 50: Kate Zidar
    Male State Committee District Leader- District 50: Lincoln Restler
    Female State Committee District Leader- District 52: Jo Anne Simon
    Female State Committee District Leader- District 53: Barbara Medina
    Male State Committee District Leader- District 53: Esteban Duran


    504 DEMOCRATIC CLUB: Fighting for disabled rights

    U.S. Senate: Charles Schumer
    U.S. Senate: Kirsten Gillibrand

    N.Y.S. Attorney General: Eric Schneiderman
    N.Y.C. Comptroller: Tom DiNapoli

    U.S. Representative, 7th Congressional District: Joseph Crowley
    U.S. Representative, 8th Congressional District: Jerrold Nadler
    U.S. Representative, 10th Congressional District: No endorsement
    U.S. Representative, 12th Congressional District: Nydia Velazquez
    U.S. Representative, 14th Congressional District: Carolyn Maloney
    U.S. Representative, 15th Congressional District: Charles Rangel
    U.S. Representative, 17th Congressional District: Eliot Engel

    N.Y.S. Senate, 10th Senate District: Lynn Nunes
    N.Y.S. Senate, 11th Senate District: Tony Avella
    N.Y.S. Senate, 16th Senate District: John Messer
    N.Y.S. Senate, 22nd Senate District: Mike DiSanto
    N.Y.S. Senate, 26th Senate District: Liz Krueger
    N.Y.S. Senate, 29th Senate District: Tom Duane
    N.Y.S. Senate, 30th Senate District: Bill Perkins
    N.Y.S. Senate, 31st Senate District: Anna Lewis
    N.Y.S. Senate, 33rd Senate District: Gustavo Rivera

    N.Y.S. Assembly, 23rd District: Audrey I. Pheffer
    N.Y.S. Assembly, 26th District: John Duane
    N.Y.S. Assembly, 36th District: Aravella Simotas
    N.Y.S. Assembly, 44th District: James Brennan
    N.Y.S. Assembly, 52nd District: Joan Millman
    N.Y.S. Assembly, 65th District: Micah Kellner
    N.Y.S. Assembly, 67th District: Linda Rosenthal
    N.Y.S. Assembly, 68th District: Evette Zayas
    N.Y.S. Assembly, 71st District: Herman ""Denny"" Farrell
    N.Y.S. Assembly, 72nd District: Guillermo Linares
    N.Y.S. Assembly, 73rd District: Jonathan Bing
    N.Y.S. Assembly, 75th District: Richard Gottfried
    N.Y.S. Assembly, 76th District: No endorsement
    N.Y.S. Assembly, 78th District: No endorsement
    N.Y.S. Assembly, 80th District: Robert Giuffre
    N.Y.S. Assembly, 81st District: Jeffrey Dinowitz
    N.Y.S. Assembly, 83rd District: Carl Heastie

    Supreme Court Justice, New York County: Ellen Gesmer
    Civil Court Justice, District 9, New York County: Gerald Lebovits


    Human Rights Campaign New York PAC: fighting for Marriage Equality (focused on State Senate)

    Challengers in a primary election:

    * Charlie Ramos: SD-32
    * Tim Kennedy: SD-58

    Challengers in the general election:

    * Regina Calcaterra: SD-1
    * David Mejias: SD-6
    * Tony Avella: SD-11

    Incumbents:

    * State Senator Brian Foley: SD-3
    * State Senator Craig Johnson: SD-7
    * State Senator Tom Duane: SD-29
    * State Senator David Valesky: SD-49

    1 Comments:

    Anonymous Anonymous said...

    I don't know many "progressives" who gave several thousands of dollars to the Ohio Republican party--in 2008!

    http://www.nydailynews.com/news/2010/09/05/2010-09-05_dem_hopeful_also_donor_to_republicans.html#ixzz0yfZHBLti

    I live in Brooklyn and am voting for Schneiderman because of his commitment to progressive politics (see his recent endorsement in the Nation). Thought I would pass this along as you try to make an informed decision.

    5:20 PM  

    Post a Comment

    Links to this post:

    Create a Link

    << Home